Vsetín je nejlepší!!!

21.11.2014 21:36
17

Prestižní ocenění Městská knihovna roku získala pro rok 2014 Masarykova veřejná knihovna Vsetín.

Ocenění Městská knihovna roku je každoročně očekávanou akcí, která vzbuzuje zájem nejen u knihovnické veřejnosti. Participuje na ni Svaz knihovníků a informačních pracovníků, Skanska a.s. a záštitu převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Do soutěže se přihlásilo 34 městských knihoven. Vyhodnocení soutěže probíhá ve dvou kolech. V prvním kole jsou knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem je hodnoceno devatenáct výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu, ale také efektivnost provozu knihovny a další.

Z tohoto hodnocení vyšlo pět nejlepších knihoven podle velikosti obcí. Poté odborná komise navštívila vybrané knihovny a na vlastní oči se přesvědčila o jejich kvalitách.

Nejlépe obstála právě Masarykova veřejná knihovna, která byla první v kategorii obcí do 50 tisíc obyvatel a zároveň se stala absolutním vítězem v celé kategorii Městská knihovna roku.

S výhrou je spojen peněžní dar v hodnotě 70.000,- Kč, který věnovala firma Skanska a.s.

A co k významnému ocenění říká ředitelka vsetínské knihovny PhDr. Helena Gajdušková? "Velmi si této ceny vážíme! Moc děkuji celému týmu knihovny, se kterým se nám podařilo takového úspěchu dosáhnout. Společně také rozhodneme, jak s výhrou naložíme. Jistě budeme přemýšlet tak, aby z toho měli radost zejména uživatelé knihovny." Paní ředitelka dále uvedla: "Naše radost je dvojnásobná i z toho důvodu, že Knihovnou roku v kategorii základních knihoven v menších obcích, kterou oceňuje Ministerstvo kultury ČR, se stala obecní knihovna Horní Lideč, která spadá do regionální působnosti vsetínské knihovny. Valaši tedy letos neudělali ostudu!"